Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 11 (1054) z dnia 10.04.2020
Raty leasingowe a inwestycja objęta zwolnieniem w SSE
Spółka prowadząca działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia uzyskanego w 2016 r. zawarła na okres ponad 3 lat umowę leasingu finansowego środka trwałego. Zapłata ostatniej raty, wykup środka trwałego oraz zakończenie umowy nastąpią już po zakończeniu kwalifikowalności wydatków, tj. po dniu 31.12.2023 r. Czy konsekwencją jest wyłącznie brak możliwości zaliczenia do kosztów kwalifikowanych rat leasingowych i kwoty wykupu przypadających po dacie 31.12.2023 r., czy może wyłączeniu z kosztów kwalifikowanych podlegają wszystkie raty płatne zarówno w okresie kwalifikowalności, jak i po tym okresie?
Zgodnie z ustawą o specjalnych strefach ekonomicznych, podstawą do korzystania z pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą na terenie specjalnych stref ekonomicznych jest zezwolenie na prowadzenie takiej działalności na terenie strefy. Zezwolenie to określa przedmiot działalności gospodarczej danego przedsiębiorcy oraz zawiera jego zobowiązanie do:
- zatrudnienia przy prowadzeniu działalności gospodarczej na terenie strefy określonej liczby pracowników przez określony czas, lub
- dokonania na terenie strefy inwestycji o wartości przewyższającej określoną kwotę.
Jeżeli podstawą do korzystania z pomocy publicznej są nakłady inwestycyjne ponoszone na terenie strefy, zezwolenie wskazywać także będzie termin zakończenia planowanej inwestycji oraz maksymalną wysokość kosztów kwalifikowanych związanych z tą inwestycją.
Treść zezwolenia przesądza zatem o tym, w jakim terminie koszty ponoszone w związku z daną (wskazaną w zezwoleniu) inwestycją mogą być uznane za tzw. "koszty kwalifikowane" uwzględniane przy określaniu wysokości przysługującego podatnikowi zwolnienia podatkowego. Z kolei rodzaje wydatków kwalifikujących się do objęcia taką pomocą, maksymalną wielkość pomocy oraz sposób dyskontowania kosztów inwestycji i wielkości pomocy publicznej określa rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 2008 r. w sprawie pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom działającym na podstawie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenach specjalnych stref ekonomicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 121).
Jak wynika z § 6 ust. 1 tego rozporządzenia, za takie wydatki, kwalifikujące się do objęcia pomocą uznaje się koszty inwestycji (pomniejszone o naliczony podatek od towarów i usług oraz o podatek akcyzowy, jeżeli możliwość ich odliczeń wynika z odrębnych przepisów), poniesione na terenie strefy w trakcie obowiązywania zezwolenia, będące:
- ceną nabycia gruntów lub prawa ich użytkowania wieczystego,
- ceną nabycia albo kosztem wytworzenia we własnym zakresie środków trwałych, pod warunkiem zaliczenia ich do składników majątku podatnika,
- kosztem rozbudowy lub modernizacji istniejących środków trwałych,
- ceną nabycia wartości niematerialnych i prawnych związanych z transferem technologii przez nabycie praw patentowych, licencji, know-how lub nieopatentowanej wiedzy technicznej,
- kosztem związanym z najmem lub dzierżawą gruntów, budynków i budowli - pod warunkiem, że okres najmu lub dzierżawy trwa co najmniej 5 lat, a w przypadku małych i średnich przedsiębiorców - co najmniej 3 lata, licząc od przewidywanego terminu zakończenia nowej inwestycji,
- ceną nabycia aktywów innych niż grunty, budynki i budowle, objęte najmem lub dzierżawą, w przypadku gdy najem lub dzierżawa ma postać leasingu finansowego oraz obejmuje zobowiązanie do nabycia aktywów z dniem upływu okresu najmu lub dzierżawy.
Ostatni ze wskazanych wyżej punktów określa zatem, iż w przypadku środków trwałych (innych niż grunty, budynki i budowle), płacone przez podatnika na podstawie umowy leasingu finansowego raty leasingowe mogą podlegać zaliczeniu do "wydatków kwalifikowanych". Jedynym warunkiem jest to, żeby umowa zawierała zobowiązanie do nabycia przez korzystającego (leasingobiorcę) środka trwałego będącego przedmiotem takiej umowy. Jednocześnie brak jest zastrzeżenia, iż wykup ten nastąpić musi przed upływem wskazanego w zezwoleniu terminu zakończenia inwestycji.
Podsumowując, jeżeli jednostka w drodze umowy leasingu finansowego nabywa środek trwały w ramach wskazanej w zezwoleniu inwestycji prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, to w naszej opinii, do kosztów kwalifikowanych zaliczyć może wynikające z tej umowy i zapłacone we wskazanym w zezwoleniu okresie raty leasingowe, również wówczas, kiedy przeniesienie własności środka trwałego objętego tą umową nastąpi już po wskazanym w tym zezwoleniu terminie zakończenia inwestycji.
Z pytania niestety nie wynika, jakiego rodzaju środek trwały jednostka nabywać będzie w opisany powyżej sposób. Gdyby jednak był nim samochód osobowy wykorzystywany na cele działalności prowadzonej w strefie oraz na cele prywatne np. członków zarządu spółki lub jej pracowników, to wówczas - przed zakwalifikowaniem wyżej wskazanych rat leasingowych do "kosztów kwalifikowanych" nowej inwestycji - zalecalibyśmy jednak wystąpienie do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o indywidualną interpretację i ocenę w niej skutków takiego stanu faktycznego.
www.LeasingFinansowy.pl - Wykup przedmiotu leasingu:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | |||
www.PodatekDochodowy.pl » | www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|