Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 22 (777) z dnia 1.08.2012
Odsetkowa część opłaty w leasingu finansowym
Jak należy zaksięgować część odsetkową w leasingu finansowym (zarówno podatkowo, jak i bilansowo)? Czy odsetki te stanowią koszty podatkowe?
Odsetki dotyczące spłaty raty leasingu finansowego odnoszone są w koszty finansowe stanowiące jednocześnie koszty uzyskania przychodów. |
W przypadku umów leasingu spełniających warunki określone w art. 17f ustawy o PDOP oraz art. 23f ustawy o PDOF, czyli umów leasingu finansowego, do kosztów uzyskania przychodów korzystającego nie zalicza się opłat w części stanowiącej spłatę wartości początkowej środka trwałego. Wartość ta odnoszona jest do kosztów uzyskania przychodów za pośrednictwem odpisów amortyzacyjnych. Natomiast pozostała część opłaty - stanowiąca część odsetkową (finansową) - wraz z zapłatą kolejnych rat zaliczana jest do kosztów uzyskania przychodów. Podejście takie potwierdzają organy podatkowe. Przykładowo, wyjaśnił tak Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 16 czerwca 2011 r., nr ILPB1/415-408/11-2/AO:
"(...) Konstrukcja leasingu finansowego sprawia, że zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów korzystającego podlegać będzie tylko tzw. odsetkowa część opłat leasingowych, natomiast koszty ponoszone w związku ze spłatą wartości początkowej (tzw. raty kapitałowe) mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów poprzez dokonywane przez korzystającego odpisy amortyzacyjne od przedmiotu leasingu. (...)"
Również w ujęciu bilansowym do kosztów (oprócz odpisów amortyzacyjnych) zalicza się wyłącznie część odsetkową raty leasingowej. Zgodnie z art. 42 ust. 3 ustawy o rachunkowości, koszt zapłaty takich odsetek zwiększa koszty finansowe jednostki.
Ustalając sposób ewidencji księgowej umowy leasingu, jednostki mogą posiłkować się Krajowym Standardem Rachunkowości nr 5 "Leasing, najem i dzierżawa" (Dz. Urz. Min. Fin. z 2011 r. nr 9, poz. 52), którego treść jest dostępna na naszej stronie internetowej: www.gofin.pl. Zgodnie z zawartymi tam wskazówkami, w przypadku umowy leasingu finansowego, która również dla celów podatkowych stanowi umowę leasingu finansowego, księgowania mogą przebiegać w następujący sposób:
1) faktura VAT za opłatę leasingową:
a) podatek VAT od sumy wszystkich opłat leasingowych,
b) opłata netto,
2) rachunek zwykły lub wezwanie do zapłaty za opłatę leasingową netto:
a) zarachowanie spłaty części kapitałowej,
b) zarachowanie spłaty części odsetkowej,
3) faktura VAT za opłatę końcową netto,
4) przyjęcie środka trwałego do użytkowania,
5) naliczenie odpisów amortyzacyjnych.
www.LeasingFinansowy.pl - Ewidencja księgowa leasingu:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.AutowFirmie.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.12.2024 (czwartek)
09.12.2024 (poniedziałek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|