Przegląd Podatku Dochodowego nr 20 (332) z dnia 20.10.2012
Dodatkowe opłaty związane z leasingiem samochodów
Spółka z o.o. jest leasingobiorcą środków transportu. Firmy leasingowe obciążają spółkę opłatami ponoszonymi w związku z udzielaniem informacji organom ścigania lub organom administracji o przedmiocie umowy leasingu, pozwalających na ustalenie sprawcy wykroczenia drogowego. Czy taki koszt jest kosztem uzyskania przychodów?
Opłaty ponoszone w związku z ustalaniem sprawcy wykroczenia drogowego nie mogą obciążać kosztów podatkowych. |
W myśl ogólnej klauzuli wyznaczającej przesłanki kwalifikowania kosztów do kosztów uzyskania przychodów pod uwagę należy brać występowanie związku pomiędzy poniesionym kosztem a osiąganymi przychodami, a także czy wydatek został poniesiony w celu zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów (art. 15 ust. 1 updop). Takiego związku nie można wykazać w odniesieniu do opłat, o których mowa w pytaniu. Z tego samego powodu nie można też zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów mandatów za przekroczenie prędkości.
Jakakolwiek próba umotywowania przyczyn przekroczenia przepisów ruchu drogowego zdana jest na niepowodzenie. W żadnym przypadku pracownik nie jest zwolniony od obowiązku przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Wydatki na przedmiotowe opłaty nie są zatem ponoszone w związku z uzasadnionymi potrzebami pracodawcy. W konsekwencji nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.
www.LeasingFinansowy.pl - Leasing dla celów podatku dochodowego:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|