Przegląd Podatku Dochodowego nr 1 (361) z dnia 1.01.2014
Winda w leasingu finansowym
Firma zawarła umowę leasingu finansowego (w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym) na windę do budynku handlowo-usługowego. Czy koszty opłat leasingowych powinny zwiększać wartość początkową budynku, czy może winda stanowi odrębny środek trwały?
Winda (dźwig osobowy) stanowi odrębny środek trwały podlegający amortyzacji.
Klasyfikując środki trwałe do poszczególnych grup, należy posiłkować się Klasyfikacją Środków Trwałych. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 2010 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) - Dz. U. nr 242 poz. 1622, Klasyfikacja Środków Trwałych jest usystematyzowanym zbiorem obiektów majątku trwałego służącym m.in. do celów ewidencyjnych, ustalaniu stawek odpisów amortyzacyjnych oraz badań statystycznych. Zgodnie z tym rozporządzeniem, do grupy 6 rodzaj 640 zalicza się dźwigi osobowe i towarowe. Wyszczególnienie to sugeruje możliwą odrębność ewidencyjną wymienionych urządzeń.
Wskazać należy, że zazwyczaj winda jest montowana w szybie w taki sposób, że nie narusza to konstrukcji budynku. Sama winda jest urządzeniem kompletnym, które nie musi też być przypisane tylko do jednego budynku, ponieważ po demontażu może być zamontowane w innym budynku. Zatem przedmiotowa winda stanowi odrębny środek trwały, amortyzowany jako urządzenie z grupy 6 stawką 10%. Taką klasyfikację wind potwierdzają również organy podatkowe, np. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 8 lutego 2012 r., nr IPPB1/415-1053/11-2/ES i Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 1 lipca 2010 r., nr IBPBI/1/415-393/10/AP.
Za tym, że przedmiotowa winda jest odrębnym środkiem trwałym podlegającym amortyzacji, przemawia również fakt, że jest ona przedmiotem umowy leasingu finansowego. Zgodnie bowiem z art. 23a pkt 1 updof oraz art. 17a pkt 1 updop, przedmiotem podatkowej umowy leasingu mogą być wyłącznie podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty i prawo wieczystego użytkowania gruntów. Zatem przedmiotem takiej umowy nie mogłaby być część składowa budynku.
Przedstawiona analiza stanu faktycznego w świetle prawa podatkowego prowadzi do wniosku, że winda zamontowana w budynku, stanowi odrębny środek trwały, a jako taki może podlegać amortyzacji.
www.LeasingFinansowy.pl - Leasing dla celów podatku dochodowego:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|