Przegląd Podatku Dochodowego nr 13 (373) z dnia 1.07.2014
Samochód w leasingu finansowym
Spółka z o.o. poniosła wydatki związane z rejestracją samochodu, który użytkuje na podstawie umowy leasingu finansowego. Leasingodawca, zgodnie z umową, zarejestrował samochód i kosztami obciążył spółkę. Na tę okoliczność wystawił fakturę dokumentującą te koszty. Dokument ten był wystawiony po przekazaniu przez spółkę pojazdu do używania. Czy wydatki poniesione na rejestrację tego pojazdu po oddaniu go do używania wpływają na jego wartość początkową?
W opisanym przypadku wydatki na rejestrację samochodu nie zwiększają jego wartości początkowej.
Na podstawie art. 16g ust. 3 updop, cena nabycia środka trwałego obejmuje m.in. koszty związane z zakupem, naliczone do dnia przekazania go do używania. Należy przy tym zaznaczyć, że ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie określa wyczerpującej listy kosztów zwiększających wartość początkową, co oznacza, że na wartość początkową środka trwałego mogą składać się również inne niż wymienione w art. 16g ust. 3 updop koszty, o ile zostały naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania.
Z uwagi na fakt, że kosztami związanymi z rejestracją samochodu używanego w działalności gospodarczej na podstawie umowy leasingu finansowego leasingobiorca został obciążony przez leasingodawcę po dniu przyjęcia pojazdu do używania, stwierdzić należy, iż nie będą one wpływały na wartość początkową tego środka trwałego, lecz stanowić będą koszt uzyskania przychodów, w oparciu o zasady ogólne wyrażone w art. 15 ust. 1 updop.
www.LeasingFinansowy.pl - Leasing dla celów podatku dochodowego:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|